BLOG

CECHY I ZALETY KOMPAKTOWYCH LINII PODAJĄCYCH SERVOPRESSE

Samocentrujące rolki wprowadzające na wejściu i wyjściu z głowicy prostowarki.

Zaleta: Utrzymanie materiału na środku głowicy prostowarki i eliminacja potrzeby osobnej regulacji. Jednostka ma możliwość do przesunięcia od środka o 10 mm. Boczne prowadnice wejściowe i wyjściowe zagwarantują, że proces prostowania zostanie wykonany dokładnie na środkowej linii materiału, aby uniknąć deformacji bocznych, takich jak wygięcie.

Hydrauliczne otwieranie głowicy prostowarki

Zaleta: Łatwe czyszczenie rolek prostujących bez demontażu. Znacznie ułatwia wprowadzanie taśmy, umożliwiając otwarcie głowicy, a następnie opadnięcie na materiał. Hydrauliczne otwieranie działa również jako zwolnienie do pracy podajników z pilotami.

Hydrauliczna regulacja wysokości linii podawania.

Zaleta: Nie jest konieczne ręczne obracanie ani narzędzia potrzebne do poluzowania wspornika mocowania prasy. Rygiel z rowkiem w kształcie litery V, który jest dostarczany ze wspornikiem mocującym do prasy zapewnia prawidłowe ustawienie bez użycia narzędzi. Znacznie szybsza niż regulacja ręczna oraz brak narażania pracowników na kontuzję pleców.

Napędzane dolne rolki prostujące.

Zaleta: Pomaga w prowadzeniu materiału przez prostowarkę, gwarantując mniejsze obciążenie „rolek dociskowych”, w porównaniu do konkurencyjnych prostowarek które nie są zasilane. Większa przyczepność na materiale ułatwia proces prostowania i podawania.

Enkoder poruszający się bezpośrednio po materiale, aby zmierzyć rzeczywistą długość podania.

Zaleta: Jest to pomiar rzeczywistego ruchu materiału, a nie tylko obrotu rolki. Jeśli występuje poślizg, rolki w systemie mogą się obracać, ale enkoder tego nie zrobi, zatrzymując w ten sposób prasę przed uszkodzeniem narzędzia. Enkoder nie jest zamontowany na końcu rolki, tylko porusza się bezpośrednio po materiale.

Wszystkie komponenty zainstalowane na wspólnej podstawie.

Zaleta: Eliminuje wszelkie szanse na nieprawidłowe wyrównanie komponentów i można je łatwo przenosić bez ponownego ustawiania. Wszystkie węże i przewody są zamontowane w bazie ramy, eliminując ryzyko uszkodzenia.

 

Kompaktowy design, aby ułatwić wprowadzanie taśmy.

Zaleta: Odległość między trzpieniem odwijaka, a prostowarką jest zoptymalizowana. Maszyna zawiera niezbędne ramiona dociskowe, stoły do wprowadzania i odbierania, aby zapewnić bezpieczne prowadzenie taśmy bez użycia rąk w krótszym czasie.

 

Długość linii około 4 metry.

Zaleta: Ogromne oszczędności miejsca dzięki znacznie krótszej długości całkowitej w porównaniu z linią tradycyjną ze zwisem, szczególnie w przypadku grubszych materiałów, które mogą mieć całkowitą długość trzykrotnie większą. Brak dodatkowej pętli kompensacyjnej między prostowarką, a podajnikiem.

 

Regulacja przechyłu rolek prostujących (jak precyzyjna prostowarka).

Zaleta: Rolki są rozmieszczone bliżej siebie, umożliwiając mniejszy promień gięcia. Średnica rolki może być mniejsza przy znacznie mniejszych odległościach środkowych. Mniejszy promień i mniejsze odstępy zapewniają lepszą przyczepność do materiału. Tylko dwie korekty są wymagane do ustawienia prostowarki; szczelina wejściowa i wyjściowa. System ten jest również bardziej sztywny i gwarantuje równoległość rolek po latach użytkowania, w porównaniu z systemem z pojedynczym systemem regulacji rolek.

 

Dziewięć rolek prostujących.

Zaleta: Przy większej liczbie rolek występuje naprzemienne zginanie do przodu i do tyłu, co powoduje większe odkształcenie. Więcej rolek oznacza, że ustawiasz tylko szczelinę na materiał przychodzący i wychodzący, dlatego rolki centralne są automatycznie regulowane.

 

Rolki rozstawione znacznie bliżej.

Zaleta: Ze względu na regulację przechyłu rolki mogą być mniejsze i rozmieszczone znacznie bliżej siebie. Umożliwia to ściślejszy promień gięcia wokół rolek, oddziaływując w ten sposób bardziej na materiał i zmniejszając naprężenia wewnętrzne. W przypadku systemu o średnicy rolki 100 mm odległości środkowe wynoszą 105 mm.

Rolki prostujące zainstalowane na łożyskach kulowych.

Zaleta: Ponieważ łożyska kulowe są smarowane i uszczelnione na zawsze, nie ma potrzeby stosowania systemu smarowania. Rolki prostujące są puste w celu zmniejszenia bezwładności i mają dwa łożyska zamontowane po stronie biegu jałowego i trzy łożyska po stronie napędu. Uważa się, że jest to najlepsze rozwiązanie dla części obrotowej. W przypadku zastosowania tulei z brązu konieczne jest smarowanie.

 

Głowica prostowarki ze sztywnej stalowej płyty.

Zaleta: Rama wykonana jest ze stali o wysokiej wytrzymałości i całkowicie spawana. Regulowana głowica wewnętrzna jest wykonana z grubszej stali, aby zapobiec ugięciu. Ta wytrzymała konstrukcja pozwala na szerszy zakres grubości w tej samej maszynie. Zarówno górna, jak i wewnętrzna rama są obrabiane CNC, aby zapewnić idealne wyrównanie ramy i rolek.

 

Sprężynowa rolka dociskowa.

Zaleta: Działa jak system automatycznej regulacji ciśnienia. Grubszy materiał bardziej ściśnie sprężynę, co spowoduje większe ściśnięcie górnej rolki względem dolnej.

 

Regulacja przechyłu za pomocą krzywki.

Zaleta: Zamiast czterech oddzielnych śrub podnośnika, używamy silników hydraulicznych do napędzania dwóch mimośrodowych układów krzywkowych w celu regulacji dolnej pozycji regulacji przechyłu. Zaletą jest to, że mamy dużą moc do regulacji nawet przy materiale w głowicy prostującej i do ustawienia są tylko dwa parametry (szczelina wejściowa i wyjściowa). Istnieje również liniowy system sprzężenia zwrotnego, który cyfrowo pokazuje pozycję na panelu sterowania.

 

Hydrauliczny docisk.

Zaleta: Aby zginać rolkę o małym promieniu, potrzebny jest większy nacisk na głowicę prostującą. Przy sztywnej ramie ugięcie jest mniejsze, ale efekt końcowy jest lepszy na materiale. Odpowiednio dobrany układ hydrauliczny z łatwością poradzi sobie z siłami potrzebnymi do zgięcia materiału wokół promienia małej rolki. Przykład: w przypadku cieńszych materiałów potrzebujemy więcej deformacji i dokładnej regulacji. W przypadku grubszych materiałów zwykle potrzeba kilku silnych odkształceń, aby wyprostować materiał. W związku z tym wymaganych jest więcej rolek, a nie więcej regulacji. System regulacji pojedynczych rolek jest tańszy i prosty w wykonaniu, ale wymaga indywidualnych regulacji.

 

Grubość ramy głowicy prostowarki.

Zaleta: Aby zapobiec ugięciom przy blisko rozmieszczonych rolkach, najpierw potrzebujemy wytrzymałej konstrukcji ramy. Tabela grubości poniżej, wyszczególnia grubość stalowej ramy zewnętrznej i regulowaną grubość ramy głowicy wewnętrznej.

                                               Grubość zewnętrznej ramy         Grubość wewnętrznej ramy

TCL/TCP:                                             30 mm                                                 38 mm

TCP (1300 mm >)                             40 mm                                                 48 mm

TCGS/TCX                                           40 mm                                                 48 mm

TCX (1300 mm >)                             50 mm                                                 58 mm

 

Aby dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi o podawanie materiału do pras, zachęcamy do kontaktu z doradcami BTC Maszyny Stolarczyk!