BLOG

KUCIE NA GORĄCO – PRASA MECHANICZNA CZY PRASA HYDRAULICZNA ?

 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jako producenci pras, Mecolpress może zaoferować swoim Klientom szeroki wybór pras mechanicznych i hydraulicznych do kucia na gorąco, a nasz zespół działu sprzedaży może zaproponować najbardziej odpowiednią maszynę do realizacji określonej geometrii.

Różnice między prasą mechaniczną, a prasą hydrauliczną

Prasa mechaniczna zapewnia ruchy niezbędne do kucia dzięki mechanicznym połączeniom między suwakiem, a poziomym systemem rdzeniowania części. Górna matryca zamyka się na dolnej, a stemple wchodzą od boków. Dlatego ruchy komponentów mechanicznych są ze sobą powiązane, a ich wyniki planowania są nieco ograniczone, ponieważ jeśli dostosujemy ruch komponentu, automatycznie zmodyfikujemy również pozostałe.

Inaczej sytuacja wygląda w prasie hydraulicznej, gdzie ruchy elementów są regulowane za pomocą cylindrów hydraulicznych, dzięki czemu mamy zapewnioną niezależną kontrolę na każdej osi. Oznacza to doskonałą elastyczność programowania, ponieważ można operować pojedynczymi komponentami i uzyskać lepsze zarządzanie przepływem materiału w matrycy.

Kiedy lepiej wybrać prasę mechaniczną

Prasy mechaniczne w ciągłych cyklach do kucia metali na gorąco mają wyższą wydajność w porównaniu z prasami hydraulicznymi, co z pewnością stanowi zaletę.

Istnieją pionowe elementy kute, takie jak proste połączenia lub nakrętki, które ze względu na swój kształt bardzo dobrze nadają się do kucia wysokowydajnymi prasami mechanicznymi.

Kiedy lepiej wybrać prasę hydrauliczną

Prasy hydrauliczne umożliwiają dużą kontrolę ruchów pojedynczych elementów i są bardziej odpowiednie do realizacji części o złożonej geometrii, takich jak zasuwy suwakowe. Stemple, które przyczyniają się do realizacji części, są rzeczywiście niezależne i na ogół są cztery, umieszczone w odległości 90° od siebie, ale jeden lub nawet dwa stemple można ustawić ze zmiennym kątem wejścia, na przykład 45° w porównaniu do sąsiedniego. Oznacza to większą elastyczność i możliwość realizacji niektórych bardzo skomplikowanych kształtów przy zachowaniu wysokiej jakości standardu.

Inną cechą pras hydraulicznych do kucia metali na gorąco jest fakt, że potrzebują one mniejszej struktury w obszarze produkcyjnym, ponieważ nie trzeba ich umieszczać w wykopie fundamentowym, co jest obowiązkowe w przypadku pras mechanicznych. Umieszczenie prasy hydraulicznej na prostej podłodze pozwala na większą elastyczność w układzie zakładu produkcyjnego.

Najlepszy wybór? Zgłoś się do doradców BTC Maszyny Stolarczyk!

Wybór zakupu prasy mechanicznej lub hydraulicznej jest prawie wyłącznie oparty na kształcie kutej części, a nie na materiale. Obie typologie pras kują rzeczywiście różne rodzaje metali. Jedyny przypadek, w którym materiał może być czynnikiem decydującym, odnosi się do produkcji stali, które często wymagają użycia prasy śrubowej ze względu na duży tonaż.

Mecolpress oferuje doskonałe prasy mechaniczne i hydrauliczne zgodnie z geometrią części, które Klient chce zrealizować. Jesteśmy w stanie dobrać najlepszą i najbardziej wydajną prasę, która może rzeczywiście zoptymalizować produkcję i oszczędzić koszty.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, zapraszamy do kontaktu z doradcami BTC Maszyny Stolarczyk.