Spęczanie oporowe to technologia odkształcania na gorąco metali, po której zwykle następuje prasowanie na gorąco lub kucie matrycowe wykonywane różnymi prasami, najbardziej popularne do tego typu operacji są prasy śrubowe cierne.
Zwykle służy do obróbki stali żelaznej, stalowej i stopowej. Jednak spęczanie oporowe jest możliwe nawet w przypadku innych metali i ich stopów, takich jak mosiądz, tytan, czy stopy tytanu i aluminium.
Obszary zastosowań procesu spęczania oporowego:
- ● Zawory silnika
- ● Wały osiowe
- ● Wały
- ● Koła zębate stożkowe
- ● Drążki skrętne
- ● Pręty wiążące
- ● Szpilki do kluczy
- ● Zawory opon do samochodów ciężarowych (mosiądz)
- ● Komponenty samochodowe
Podstawowy schemat maszyny do spęczania oporowego
Dwupokładowa maszyna do spęczania oporowego wolnego
Makrografia części po spęczaniu
Technologia spęczania oporowego matrycowego
Spęczanie „w matrycy” jest bardzo interesującym zastosowaniem technologii spęczania oporowego. W rzeczywistości przy podczas tego procesu możliwe jest uzyskanie spęczonej części o kształcie nadanym przez matrycę. Zwykle ma ona kształt cylindra i możliwe jest uzyskanie części gotowej do obróbki, unikając operacji kucia na prasie.
Maszyna do spęczania oporowego matrycowego
Maszyna do spęczania oporowego matrycowego z silnikami serwo
Technologia spęczania oporowego matrycowego rur
Obecnie najważniejszym zastosowaniem spęczania matrycowego jest spęczanie rur. Zwiększenie grubości krawędzi rur to fantastyczna okazja, konsekwentna i prawdziwa oszczędność materiału i otwarcie się na wiele możliwości dla przemysłu naftowego i gazowego oraz przemysłu lotniczego.
Maszyna do spęczania oporowego rur
Dobry przepływ włókien bez przecięć
Dobry wymiar ziaren
Wymiary rury po spęczaniu oporowym
Jeżeli zainteresował Cię proces spęczania oporowego i planujesz wdrożyć go w swojej produkcji, zapraszamy do kontaktu z doradcami BTC Maszyny Stolarczyk!